piątek, kwiecień 19, 2024

Homo Delphinus

homo 72 72

Jacques Mayol

Piękne wydanie albumowe.

HOMO DELPHINUS odniósł wielki sukces we Włoszech, Francji, Rosji, a później także w Japonii, gdzie stał się prawdziwym bestsellerem i uważany jest za biblię wszystkich nurkujących na wstrzymanym oddechu.

Jacques Mayol był badaczem i światowej sławy nurkiem, któremu szerokie uznanie przyniosły pionierskie prace w zakresie głębokościowego nurkowania na wstrzymanym oddechu oraz jego historyczne, rekordowe nurkowanie na głębokość 100 metrów, dokonane podczas programu eksperymentalnych i medycznych badań nad nurkowaniem. Osiągnął tę zadziwiającą głębokość jako pierwszy człowiek w historii, nurkując w taki sam sposób jak delfiny, na jednym oddechu, i zadając w ten sposób kłam opiniom fizjologów!

W  książce Jacques Mayol rozwija koncepcję „HOMO DELPHINUS”, której jest jedynym i prawdziwym twórcą.
Odkrywanie jego miłości do morza i naszych morskich „kuzynów”, waleni, pozwala obudzić w naszej podświadomości pytania, nad którymi nigdy dotąd się nie zastanawialiśmy: Czy człowiek naprawdę pochodzi od stworzeń wodnych? Jak może na nowo obudzić uśpione zdolności ciała i ducha oraz mechanizmy psychologiczne, jak może sięgnąć do głębi swego psyche i genetycznego make-upu, by wykorzystać potencjał swego wodnego pochodzenia, by stać się „HOMO DELPHINUS”?

Mayol odważnie próbuje wyjaśnić zamiłowanie człowieka do wody, a w szczególności morza i oceanów, i ukazuje podobieństwo „wewnętrznego oceanu” człowieka do pierwotnego oceanu. Jako wizjoner wykazuje słuszność koncepcji narodzin w wodzie.

Jako badacz Mayol zabiera nas w różne strony świata, by pokazać nam ludzi, którzy szukając zarobku lub pożywienia wciąż nurkują w sposób, w jaki robiono to od tysięcy lat, na „bezdechu”. Jako poeta przywołuje wiele mitów i legend związanych z morzem.

Książka „HOMO DELPHINUS. Delfin w człowieku.” opisuje „drogę” duchowej więzi człowieka z morzem.
Jacques Mayol: pisarz, światowej sławy nurek, wielokrotny rekordzista świata, znany powszechnie ze swych pionierskich prac w dziedzinie nurkowania głębokościowego na wstrzymanym oddechu. W 1976 roku jako pierwszy człowiek na świecie zanurkował na głębokość 100 metrów.

W 1981 roku został nominowany do nagrody International Awards for Valor in Sports za wytrwałość i dzielność w pokonywaniu nowych granic.
Jacques Mayol, Francuz urodzony w Chinach w 1927 roku, mieszka na wyspie Elba we Włoszech oraz na wyspie South Caicos (Turks i Caicos, Bahamy). Ostatnimi laty spędza również sporo czasu w Japonii, gdzie poświęca się pasji nurkowania i jednoczenia z naturą oraz morzem, a także zajmuje się produkcją i pisaniem scenariuszy do wielu filmów dokumentalnych.

Nawet dziś, w wieku 72 lat Mayol pływa i nurkuje niemal codziennie. Potrafi przebywać pod wodą nawet przez cztery minuty i nurkować na głębokość 40 metrów. Rozwijał swe umiejętności wykorzystując jogę oraz dogłębną znajomość filozofii Wschodu.

Życie Jacquesa Mayola stało się kanwą filmu „Wielki Błękit” (Le Grand Bleu) w reżyserii Luca Bessona. Odtwórcą głównej roli był Jean-Marc Barr.

Profesor Jacques Piccard

 

Najlepsze Kursy Nurkowe

  • 1