piątek, kwiecień 19, 2024

Reef Balls

  image052

Reef Balls są jednymi z najbardziej popularnych na świecie modułami specjalnie zaprojektowanymi dla budowy i rewitalizacji raf koralowych . To najbezpieczniejszy i najbardziej efektywny i efektowny sposób na tworzenie (odtwarzanie) trwałego siedliska jakim jest rafa morska.

Reef Balls to ponad 10 różnych rozmiarów i ponad 20 różnych form modułów , które zostały dostosowane do niemal każdego projektu sztucznej rafy. Pozwalają one osiągnąć zamierzony efekt bezpiecznie i tanio, gwarantując długotrwałą ochronę środowiska naturalnego.

Projektowanie sztucznych raf przez przypadkowych (domorosłych) konstruktorów, lub opieranie się na niesprawdzonych technikach z zastosowaniem różnych odpadów przemysłowych np. opony, wagony kolejowe, czołgi, kontenery, wraki samochodów itp., itd. powoduje, że tracimy swój cenny czas i pieniądze na coś co nie przyniesie oczekiwanego w przyszłości rezultatu, jakim jest ochrona środowiska naturalnego.

Jedynie moduły Reef Ball (Mold Systemharm) dają gwarancję, że zakładany przez nas pozytywny dla środowiska naturalnego efekt zostanie osiągnięty.

Moduły Reef Ball wykonywane są w łatwy i pomysłowy sposób ,są też bardzo proste w użyciu.

 
 
 

Przenośny system form i zastosowane w masie betonowej zbrojenia (zbrojenie rozproszone) włóknami mineralnymi powoduje, że nasz system może być realizowany dosłownie w każdym miejscu na świecie.

Mamy jako Fundacja możliwości otrzymania dostosowanych do projektu dotacji, które pomogą Ci zacząć budowę rafy.

Im więcej dowiesz się o Reef Balls, tym bardziej możesz być pewny, że znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego projektu jakim jest niestandardowe zaprojektowane sztucznych raf, które uwzględnią każdy konkretny projekt.

Projekt sztucznych raf

Słowo "zaprojektowane" oznacza, że sztuczne rafy zostały wymyślone w taki sposób, żeby dały „sobie radę” nie tylko z energią mórz i oceanów, ale również z innymi fizycznymi i chemicznymi zagrożeniami na jakie mogą być one narażone w środowisku wodnym.

Również kształt i technologia wykonania modułów rafy (Reef Ball) została bardzo dokładnie przemyślana.

Wszystkie moduły Reef Ball są wykonane z betonu , który gwarantuje ich żywotność (trwanie) na ponad 500 lat

Testowano je również w specjalnych basenach sprawdzając jak będą się zachowywały podczas silnego falowania .Udało się także ustalić jaka musi być masa poszczególnego modułu. Jakie musi mieć minimalne rozmiary, aby wytrzymać uderzenia fal morskich, szczególnie wówczas kiedy moduły ustawiane są na stosunkowo płytkiej wodzie w formie falochronów. Falochronów bardzo przydatnych przy odbudowie plaż i umocnieniu brzegu morskiego.

Biologicznie, Reef Ball zostały tak ukształtowane, aby zoptymalizować ochronne przestrzenie dla ryb i innych zwierząt. Zaprojektowano również i zrealizowano porowatą strukturę powierzchni modułów umożliwiającą szybsze i mocniejsze osiedlanie się na nich takich organizmów jak np. koralowce, małże, glony, itp.

Utworzone w ścianach modułów otwory mają na celu stworzenie zawirowań umożliwiających doprowadzenie składników pokarmowych dla zwierząt i roślin zasiedlających powierzchnię zatopionego modułu rafowego.

Użyte do produkcji modułów materiały również zostały dobrane w taki sposób żeby jak najbardziej przypominały te występujące w środowisku naturalnym.

Pomysł na użycie gotowych modułów rafowych (Reef Ball) jest tańszy od typowych technologii stosowanych w hydrotechnice. Ze względu na specyfikę projektową i stosunkowo niedużą masą poszczególnych modułów możliwe jest ich posadowienie pod wodą nawet z niewielkich jednostek pływających.

Do transportu w wodzie stosowane są specjalne balony umożliwiające prosty i niekłopotliwy transport gotowego modułu przez współpracującego nurka (pływaka). Moduły rafowe można w związku z tym wykonać w bezpośredniej bliskości miejsc gdzie docelowo mają być one posadowione. Unikamy w ten sposób znacznych kosztów związanych z transportem gotowych elementów (modułów) na plaże , czy też do portu.
 
  Rafa 3